Az izraeli Tzohar Halev nevű szervezet szociális szakemberekből álló csoportja azzal a céllal kereste fel a miskolci Szimbiózis Alapítványt, hogy tevékenységükön keresztül megismerjék, Magyarországon milyen módszerek mentén kaphatnak segítséget az autizmus spektrumzavarral élők. A november 19-i látogatás végén tapasztalataikat úgy összegezték, hogy azt kapták, amit vártak és még többet is: inspirációt.
Különleges megkeresés érkezett a Szimbiózis Alapítványhoz a közelmúltban. Az Izrael-szerte mintegy 2 500, speciális fejlesztést igénylő, javarészt autizmus spektrumzavarral élő fiatallal foglalkozó szervezet, a Tzohar Halev Magyarországra tervezett szakmai tanulmányutat. Miskolcra is el akartak látogatni, hogy megismerjék a Szimbiózis Alapítvány tevékenységét.
Utóbbi szervezet számára nem újak a hasonló megkeresések, hiszen korábban már az Amerikai Egyesült Államokból és még Kenyából is érkeztek szakemberek a Baráthegyi Majorságba, hogy a miskolci módszerekkel ismerkedjenek. Összességében elmondható, hogy több mint 20 különböző országgal került valamilyen formában szakmai kapcsolatba a Szimbiózis.
Az alapítvány így örömmel látta vendégül azt a 110 szakembert – szociális munkásokat, viselkedéselemzőket, művészet-, állat- és egyéb terapeutákat –, akik Izraelben különböző szintű oktatási intézményekben nyújtanak speciális segítséget az autizmussal élőknek.
A november 19-i szakmai nap programját úgy állította össze a Szimbiózis Alapítvány, hogy az előzetes kérésnek megfelelően képet kaphassanak a vendégek a magyarországi, kiváltképp a miskolci ellátási módszerekről. A nap kezdetén a Miskolci Egyetem egyik előadótermében mutatkozott be szervezetünk és a Miskolci Autista Alapítvány. Ezt követően a Baráthegyi Majorság bejárása előtt a delegációval meglátogattuk partnerszervezetünket a Vargahegyen.
A Szimbiózis Alapítvány legnagyobb tevékenységi helyszínén, a Baráthegyi Majorságban a foglalkoztatási helyszínekkel – kertészet, fatelep, fazekas-, szővő- és ajándéktárgy-készítő műhely, istálló, illetve sajtüzem –, nappali intézménnyel és bentlakásos családias otthonnal ismerkedtek meg az izraeli vendégek.
Jakubinyi László, az alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy a szakmai program összeállítását egyebek mellett az vezérelte, hogy bemutassák az autizmussal élők mindennapjait: a Baráthegyi Majorságban laknak és dolgoznak, egyénileg és közösségben egyaránt. „Azt a holisztikus üzenetet akartuk közvetíteni, hogy a lakhatás, a foglalkoztatás és a speciális terápiás foglalkozások komplex egészet alkotnak együtt” – mint fogalmazott.
Ezt a célt sikerült is elérni, hiszen a látogatói csoport egyik tagja szerint, azt kapták, amiért jöttek, sőt még többet is: inspirációt egy álom megvalósulásának köszönhetően, amibe ők is bepillanthattak.
A Tzohar Halev és a Szimbiózis Alapítvány együttműködése a november 19-i nappal nem ér véget, hiszen az alapítvány szakmai csapata informális meghívást kapott egy izraeli viszontlátogatásra, illetve egy esetleges közösen megvalósított projekt ötlete is felmerült.