Több mint fél milliárd forint uniós pályázati forrást nyertünk el és hoztunk Miskolcra. Az összegből három társasházi lakást és egy családi házat vásároltunk és újítottunk fel. Ezekben összesen huszonegy fogyatékossággal élő talál majd új otthonra. Emellett a Támogató Szolgálat számára egy új, kilenc személyes kisbuszt vásároltunk, hogy a megnövekedett szállítási kapacitást el tudjuk látni. A meglévő családias lakóegységekben energetikai korszerűsítést végeztünk, valamint az otthonokba és a nappali ellátás részére is új eszközöket szereztünk be.
Átadtuk a Szent János Házat – ezzel lezárult az elmúlt évek legnagyobb projektje. A Kiss tábornok úton található családi házba tizenkét fogyatékossággal élő költözhet majd be. Számukra az alapítvány munkát is biztosít majd, és 24 órás szakmai segítséget. A beköltözők egy része már megvan, de a jelentkezés folyamatos.
Kilenc fő esetében egy teljesen újszerű, az európai szakmai elvárásoknak megfelelő, a legmagasabb szintű inkluzív lakások jöttek létre. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy három bérházi lakásban, 2-3 illetve 4 fő kerül majd elhelyezésre. Ők olyan fogyatékos fiatalok lesznek, akik enyhe fokban érintettek és teljes mértékben alkalmasak az önálló életvitelre. Számukra is munkát és szakmai segítségséget biztosítunk. Minden nap felkeresi majd őket egy segítő szakember, aki – a személyes igények alapján – segít pl. a háztartási munka megszervezésében vagy a bevásárlásban.
A több mint fél milliárd forintos európai uniós támogatás segítségével megvalósuló beruházásnak köszönhetően tehát, új támogatott lakhatás szolgáltatások jöttek létre, ahol összesen 21 fogyatékossággal élő fog majd lakni. A Támogató Szolgálat (amely a fogyatékkal élők speciális szállítását és a személyi segítést végzi) kapacitása bővült, feladatmutatója megháromszorozódott. Az alapítvány egy új, 9 személyes kisbuszt vásárolt, és teljesen akadálymentessé tette azt. 21 fogyatékossággal élő számára új munkahelyet teremtett, valamint 15 segítő foglalkozású szakember részére szintén munkalehetőséget alakított ki. Megvalósult a meglévő családias lakóegységek energetikai korszerűsítése – mindez 31 fogyatékossággal élőt érint. Az otthonokban és a nappali ellátásban is új eszközöket szereztünk be (bútorokat, műszaki cikkeket, lakástextilt, konyhai- és fürdőszobai felszereléseket), mindez 150 főt érint. Valamint 24-ről 45-re bővült a baráthegyi nappali ellátás kapacitása.
A programban megvalósult a bevont célcsoport és a munkatársak felkészítése is. Emellett megtörtént a befogadó szomszédsággal való együttműködés kialakítása. Igyekeztünk részt venni a lakókörnyezet szépítésében, pihenő padokat és madáretetőt helyeztünk ki a lakások közelében.
A program jelentős mértékben hozzájárul Miskolc szociális ellátórendszerének fejlesztéséhez és a Miskolcon élő fogyatékos emberek szociális biztonságának növeléséhez.
fotó: MINAP/Mocsári László